Polska jest jednym z krajów, które zaczynają wysuwać się na prowadzenie w ewolucji związanej z płatnościami bezgotówkowymi. Co prawda jeszcze długo nam zajmie dojście do takiego etapu na jakim są kraje skandynawskie, gdzie transakcje z użyciem gotówki to już niemal przeszłość. Duńczycy, Szwedzi i Norwegowie bez entuzjazmu korzystają z banknotów i monet, a w 90% załatwiają sprawy rozliczeniowe za pomocą kart, przelewów czy aplikacji mobilnych. W Polsce ostatnimi czasy na popularności zyskuje system BLIK.

Czym jest BLIK i kto może z niego korzystać?

BLIK to najprościej mówiąc stworzony przez polską spółkę system płatności mobilnych. Do działania tego narzędzia płatniczego niezbędny jest smartfon, konto w odpowiednim banku (nie we wszystkich ta usługa jest dostępna) oraz aplikacja. Przebieg transakcji jest szybki i prosty, a jej potwierdzenie polega na wprowadzeniu w przeciągu 1,5 minuty kodu składającego się z 6 cyfr. Później należy zaakceptować przelew w aplikacji swojego banku i gotowe! Oczywiście transakcje odbywają się online, więc konieczny jest również dostęp do internetu w telefonie. Oprócz płatności za zakupy lub usługi, dzięki narzędziu jakim jest BLIK można także wykonać szybki przelew między dwoma kontami.

Sprawdź kasy fiskalne Pospay:

W dzisiejszych czasach, kiedy wszyscy zwracamy uwagę na to, aby dużą część spraw móc załatwić szybko i sprawnie BLIK okazuje się świetnym rozwiązaniem. Co potwierdzają statystyki, które mówią, że z tego systemu płatności mobilnych korzysta już ponad 3 miliony Polaków. Liczba ta będzie sukcesywnie rosnąć, albowiem coraz bardziej przekonujemy się do transakcji bezgotówkowych i skutecznie wypierają one banknoty oraz monety, co jeszcze kilka lat temu było wręcz nie do pomyślenia. W tej kwestii wyprzedziliśmy nawet Amerykanów, którzy nadal w głównej mierze korzystają z płatności w formie czeków lub kart.

Jedynym ograniczeniem jakie staje na drodze do pełnego rozwoju BLIK-a jest jego niedostępność w ofercie niektórych banków. To może niestety spowalniać powszechność tego narzędzia wśród osób zainteresowanych płatnościami bezgotówkowymi.

Małe i wygodne urządzenie? Zobacz: mobilne drukarki fiskalne