W różnych częściach świata transakcje płatnicze bez użycia gotówki są mniej lub bardziej popularne. W jednych krajach lepiej przyjęły się płatności za pomocą przelewów, a w innych rządzą smartfony z aplikacjami mobilnymi umożliwiającymi opłacanie zakupów i usług.
Są również rejony, gdzie nadal najbardziej popularna jest tradycyjna forma rozliczania się w postaci gotówki. W Polsce sytuacja cały czas ewoluuje. Jeszcze kilka lat temu Polacy korzystali głównie z opcji przelewów, a dzisiaj mnóstwo osób płaci Blikiem lub za pomocą aplikacji.
Jak jest na świecie?
Co ciekawe Skandynawia wiedzie prym w dziedzinie korzystania z nowych technologii, a w tym z płatności bezgotówkowych. W krajach takich jak Szwecja czy Norwegia rozliczenia z użyciem gotówki to tylko kilka procent wszystkich transakcji płatniczych. Zupełnie inaczej jest w Ameryce. Tam mimo tego, że Stany Zjednoczone są kolebką niektórych aplikacji mobilnych używanych do płatności bezgotówkowych, to sami Amerykanie wolą rozliczać się za pomocą czeków lub kart płatniczych.
Na kontynencie azjatyckim mamy do czynienia z niemal całkowitym przejęciem rynku przez aplikacje, ponieważ Chińczycy i Japończycy mają smartfony z tymi narzędziami dostępne na wyciągnięcie ręki.
Czy świat zmierza do całkowitej rezygnacji z gotówki na rzecz wirtualnych pieniędzy?
Takiego obrotu sprawy nie da się wykluczyć, ale na pewno nie wydarzy się to w ciągu kilkudziesięciu lat, albowiem są państwa, gdzie dostęp do internetu czy telefonów jest znacznie ograniczony, dlatego w takich krajach postęp technologiczny będzie zachodził znacznie wolniej. Jednak istnieje spora szansa na to, że niektóre europejskie państwa faktycznie w niedalekiej perspektywie całkowicie zrezygnują z posługiwania się gotówką.
Jest oczywiście sporo zagrożeń związanych z takim rozwiązaniem na przykład rozwój cyberprzestępczości bankowej, co może doprowadzić do tego, że ludzie w wyniku ataku oszustów będą tracić całe majątki swojego życia. Jednak tak samo szybko jak płatności bezgotówkowe rozwijają się zabezpieczenia związane z nimi, dlatego nie ma sensu na zapas obawiać się problemów.