W dzisiejszym świecie nowoczesne technologie wkradły się już do każdej dziedziny naszego życia. Również, jeśli chodzi o rozliczanie się i płatności to przelewy, polecenia zapłaty, karty płatnicze czy Blik są już na porządku dziennym i naprawdę mało osób korzysta z gotówki.

Niemal w każdym sklepie i u większości usługodawców są terminale płatnicze obsługujące płatności za pomocą kart, dzięki temu nie trzeba pamiętać o zabieraniu ze sobą pieniędzy w portfelu. Szczególnie w dobie pandemii wszelkie formy zapłaty bezkontaktowej są preferowane, albowiem zmniejszają ryzyko przenoszenia się drobnoustrojów między ludźmi.

Z pewnością jedną z najpopularniejszych opcji płatności bezgotówkowej są karty płatnicze. Zakładając konto w banku otrzymujemy kartę, aby móc wykonywać transakcje oraz wypłacać bądź wpłacać pieniądze w bankomacie. Aktualnie limity bez podawania kodu PIN w niektórych bankach sięgają nawet 100 złotych lub więcej. To oznacza wygodę dla użytkownika, ale jednocześnie ułatwia działanie przestępcom. Dlatego należy bardzo uważać, aby nie zgubić swojej karty, a jeśli tylko zorientujemy się, że jej nie posiadamy to od razu trzeba zgłosić sprawę do banku oraz na policję.

W ostatnich latach coraz więcej popularności zyskuje Blik. Wystarczy posiadać aplikację jednego z banków, który obsługuje transakcje tego typu i użyć 6 cyfrowego kodu do potwierdzenia zapłaty, którą chcemy zrealizować. Ważność kodu to tylko moment, aby transakcja była bezpieczna. W ten sposób można zapłacić na przykład u fryzjera korzystając z połączenia z terminalem. To niezwykle wygodna forma płatności, ale należy pamiętać o tym, że musimy posiadać przy sobie telefon, choć to w dzisiejszych czasach wydaje się oczywiste.

Najstarszym rodzajem transakcji bezgotówkowych są przelewy internetowe. Pierwsze miały miejsce już w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Dzięki nim możemy opłacić rachunki, ale również zrobić zakupy w sieci i od razu je opłacić. Młodsze pokolenia nabywają potrzebne rzeczy niemal wyłącznie za pomocą internetu, dlatego przelewy elektroniczne są niezbędne i zawsze będą cieszyć się niesłabnącą popularnością.

Ile kosztuje kasa fiskalna? Sprawdź: Pinpad – cena