Obowiązek rejestrowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych jest regulowany Rozporządzeniem Ministra Finansów. Dokument ten określa kto i na jakich zasad powinien posiadać urządzenie. Dla poczatkujących przedsiębiorców istnieją ulgi, ponieważ w niektórych profesjach nie trzeba od razu kupować kasy. Dopiero po przekroczeniu konkretnego obrotu właściciel firmy zostaje zobligowany do tego obowiązku. Z tej ulgi są wykluczeni między innymi lekarze i lekarze dentyści.

Jak wygląda procedura instalacji kasy?

Kiedy zdecydujemy się na zakup kasy fiskalnej dzwonimy do jednej z firm, które zajmują się ich dystrybucją i specjalista przyjeżdża do siedziby naszego przedsiębiorstwa, przeprowadza krótkie szkolenie z obsługi konkretnego modelu, a następnie w przypadku kas fiskalnych online od razu fiskalizuje urządzenie i przesyła dane do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Później musimy pamiętać o tym, aby każdą transakcję zarejestrować oraz wykonywać raporty dobowe i miesięczne. Jeśli kupujemy zwykłą kasę bez wi-fi powinniśmy sami zgłosić ten fakt do urzędu i stamtąd otrzymamy informacje o fiskalizacji oraz nadaniu odpowiedniego numeru.

Czym jest numer ewidencyjny?

Jest to unikalny ciąg cyfr, który musi być czytelny i zostać naniesiony trwale na urządzenie w widocznym miejscu na przykład z boku. Nadaje go w przypadku kas fiskalnych online Centralne Repozytorium Kas, a jeśli chodzi o pozostałe kasy to Urząd Skarbowy. Do każdej kasy dołączona jest książka serwisowa. Do tego dokumentu należy wpisać numer ewidencyjny od razu po jego nadaniu, aby wszystkie formalności zostały dopełnione. Oprócz wspomnianego numeru, który jest ściśle związany z procesem fiskalizacji urządzenia, każda kasa ma swój oryginalny numer unikatowy. Ten ciąg cyfr jest określany wyłącznie przez producenta.

Jeśli zakładasz działalność i wszelkie sprawy związane z Urzędem Skarbowym są dla Ciebie kompletnie niezrozumiałe to najlepiej skorzystaj z usług doradcy podatkowego, który wyjaśni Ci jakie dokładnie posiadasz prawa i obowiązki jako przedsiębiorca, aby później nie mieć żadnych kłopotów.