Przenośne kasy fiskalne są wygodnym i wydajnym narzędziem do rejestrowania sprzedaży, które coraz częściej stosuje się w małych i średnich firmach. Korzystanie z tych urządzeń może jednak wiązać się z wieloma wymaganiami prawnymi. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości i benefits oferowane przez przenośne kasy fiskalne, warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie wymogi wynikają z obowiązujących przepisów.

Wymagania prawne dotyczące przenośnych kas fiskalnych

Przenośne kasy fiskalne cieszą się coraz większą popularnością – to wygodne rozwiązania dla właścicieli małych firm, którzy chcą w sprawny sposób wystawiać rachunki. Przed zakupem kasy warto zapoznać się z obowiązującymi w Polsce wymaganiami prawnymi dotyczącymi tego typu rozwiązań.

Do czego służą przenośne kasy fiskalne?

Przenośne kasy fiskalne to specjalne urządzenia służące do wystawiania paragonów – dzięki nim właściciele firm unikają problemu związanego z transportem tradycyjnych kas fiskalnych. Kasy te działają zarówno na baterie, jak i na zasilacz, a dzięki swojej zwartej konstrukcji są bardzo łatwe w montażu.

Polskie wymagania prawne względem kas fiskalnych

Zgodnie z polskim prawem regulującym korzystanie z kas fiskalnych każde przenośne urządzenie musi spełniać kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim kasę fiskalną musi poprzedzić jej mikroprocesorowy znak graficzny, zawierający indywidualne, 12-cyfrowe numer identyfikacyjny – dostarczany on jest przez odpowiedni Urząd Skarbowy.

Komunikacja kas fiskalnych z internetem

Wszystkie przenośne kasy fiskalne potrzebują również połączenia z serwerem Ministerstwa Finansów. Dzięki temu kasa fiskalna może wystawiać paragony, ale również wysłać informację do Ministerstwa Finansów o szczegółach dotyczących sprzedaży i jej wolumenie.

Przenośne kasy fiskalnych w Polsce muszą dodatkowo posiadać kilka wymaganych funkcji. Obejmują one m.in.:

  • Przechowywanie informacji o sprzedaży przez okres siedmiu lat – informacja ta musi być dostępna dla odpowiednich służb państwowych.
  • Możliwość wystawiania kopii paragonów – powinny one zawierać informacje o numerze paragonu, datę wystawienia, ilość i ceny produktów i inne.
  • Stanowienie raportów zgodnie z NIP-em klienta.
  • Posiadanie funkcji zabezpieczających kasę przed wypowiedzeniem lub usunięciem danych.
  • Obsługa elektronicznych płatności.
  • Automatyczne wygenerowanie i wydrukowanie informacji o sprzedaży.
  • Generowanie aktualnych stawek podatkowych i naliczanie od nich należności.

Jeśli podmiot chce wystawiać właściwe paragony i mieć wszystkie możliwe funkcje, musi zakupić zaawansowane technologicznie przenośne kasy fiskalne, które pomogą w prowadzeniu biznesu w zgodzie z wymaganiami prawa.